HOME tel:+421 2 52 497 007 e-mail: info@obecoravcov.sk Šafárikovo nám. 7, 811 02 Bratislava 1 Pridať k oblúbeným Nastaviť ako domovskú stránku
*
Dnes je: 09.07.2020 Meniny má: Blahoželáme TIP: Pošlite narodeninovú, alebo meninovú SMS.
   
O NÁS
KNIHY ONLINE

 

Obec Oravcov v Bratislave (História a súčasnosť)

 


 

M. Kubínyi: Imrich Thurzo

 

VIDEOARCHÍV
Dátum: 30.11.2014
Počet videní: 23854
Zdroj: www.staromestska.tv
ARCHÍV
* História
Vydané dňa 01. 07. 2011 (14954 prečítané)

Niekoľko desaťročí sa Oravci, ktorí opustili rodnú hrudu a prišli do Bratislavy, cítili potrebu sa stretávať, pomáhať svojim krajanom a dávať najavo svoju súdržnosť aj v "ďalekom" kraji.  Aktivitám Oravcov v Bratislave dominoval Ples Oravcov (Oravský večer). 

Obec Oravcov v Bratislave ako občianske združenie vznikla len v roku 1991, v roku 2015 sme sa preregistrovli ako Obec Oravcov.

Málokto vie, že okrem povestného Plesu Oravcov, v súčasnosti Oravského večera už niekoľko rokov organizujeme aj mnoho ďalších zaujímavých aktivít spoločensko-kultúrneho charakteru, na ktoré pozývame aj širokú verejnosť. Pridajte sa k nám!

 


 

Na richtárskom stolci

To, že Obec Oravcov existuje a funguje je zásluha Výboru a hlavne richtára. Pred pár rokmi sa úradujúci richtár Ján Oparty sa rozhodol ďalej nekandidovať a Výbor Obce Oravcov  ponúkol richtársky stolec Milanovi Galandovi, ktorému bola odovzdal aj povestnú richtársku bakuľu a šerpu s nápisom „Oravský richtár“. 

Filmára a vysokoškolského pedagóga Jána Opartyho teda vystriedal právnik a publicista, ktorý v Dolnom Kubíne absolvoval ZŠ J. Matušku  a Gymnáziu P. O. Hviezdoslava. Po vyštudovaní práva na Univerzite Komenského v Bratislave sa na niekoľko rokov vrátil domov na Oravu, aby opäť odišiel a v Bratislave sa ujal richtárčenia.

Milan Galanda vo svojom inauguračnom prejave uviedol, že považuje za česť, že bude môcť pokračovať v práci svojich predchodcov, ktorými ,okrem Jana Opartyho a Petra Haťapku, boli profesor Jozef Lipka, docent Jozef Heger a prvý v poradí bol MUDr. Ivan Chodák.

 

Od Oravského plesu k Oravskému večeru

Každoročne pripravujeme "ples", teraz už ako tradičný Oravský večer. Dlhé roky sme ho organizovali v PKO a patril medzi najvychýrenejšie a najnavštevovanejšie. Vo februári 2019 sme mali už jeho 46. ročník. Máloktorý krajanský spolok, okrem „Oravcov“ sa môže pochváliť, že udržiava takúto dlhodobú tradíciu. A to hlavne vďaka pravidelným návštevníkom, ktorí sa na túto akciu tešia celý rok, a tým pomáhajú udržiavať jeho tradíciu.

 

História Obce Oravcov v Bratislave v knižnej podobe

V roku 2016 si Obec Oravcov v Bratislave pripomenula 25 rokov od oficiálnej registrácie na Ministerstve vnútra SR, keď mala za sebou už minimálne 40 plesových sezón Plesu Oravcov a ešte predtým desiatky ďalších podujatí, ktoré realizovala ako neformálne zoskupenie oravských rodákov, ktorí odišli z rodného kraja a zakotvili v Bratislave. A aj o ich je publikácia, ktorá mapuje život Oravcov už z prvých dostupných prameňov Obce Oravcov a jej kroník.

V súčasnosti je publikácia dostupná len v elektronickej verzii - chceme, aby sa stala inšpiráciou všetkým, ktorí by mohli prispieť fotografiami, spomienkami, či inými dokumentmi o tom, aký čulý bol a je život Oravcov v Bratislave.Každoročne pripravujeme "ples", teraz už ako tradičný Oravský večer. Dlhé roky sme ho organizovali v PKO a patril medzi najvychýrenejšie a najnavštevovanejšie.  PUBLIKÁCIA ONLINE.


[ Pošli informačný e-mail Vytlačiť článok ]

PRIDAJTE SA
  Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS! Copyright © 1991 - 2020 Obec Oravcov v Bratislave Stránky pre RSS správy Stránky pre RSS správy  Admin WebMail


Výmenný Reklamný systém
  Created by: Webinfo Slovakia s.r.o. Počet návštev: CNW:Counter Powered by: CMS phpRS 2.8.1