HOME tel:+421 2 52 497 007 e-mail: info@obecoravcov.sk Šafárikovo nám. 7, 811 02 Bratislava 1 Pridať k oblúbeným Nastaviť ako domovskú stránku
*
Dnes je: 15.08.2020 Meniny má: Blahoželáme TIP: Pošlite narodeninovú, alebo meninovú SMS.
   
O NÁS
KNIHY ONLINE

 

Obec Oravcov v Bratislave (História a súčasnosť)

 


 

M. Kubínyi: Imrich Thurzo

 

VIDEOARCHÍV
Dátum: 01.12.2014
Počet videní: 16051
Zdroj: Rasťo Iliev - TV Bratislava
ARCHÍV
Téma * Pozvánka: Príbeh slovenskej hymny na Bibliotéke
Vydané dňa 08. 11. 2017 (1844 prečítané)

Obec Oravcov združujúca oravských rodákov a priateľov regiónu Orava, Vás pozýva na prednášku a besedu Petra Hubu, riaditeľa Oravskej knižnice A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne.

Podujatie sa uskutoční v rámci výstavy Bibliotéka 2017.

 

 


Peter Huba: Príbeh slovenskej hymny a jej autora (beseda)

 

štvrtok 9. november 2017 v čase od1.00 -14. 00 h
Výstavisko INCHEBA, Viedenská cesta - Programové centrum 1, Bratislava

"Oravský historik Peter Huba v bohato ilustrovanej monografii o inom Oravcovi – štúrovskom básnikovi Jankovi Matúškovi – podrobne vykresľuje životný príbeh výnimočného tvorcu, ku ktorému bol osud oveľa menej prívetivý než k jednej jeho piesni. Zachytáva chvíle zrodu a mnohých premien hymnickej piesne, desaťročia diskusií a pochybností o osobe jej autora, správnom znení druhej strofy i jej cestu na piedestál štátnej hymny – najprv v spojení s českou hymnou Kde domov můj, teraz už samostatne… Okrem toho nájde čitateľ v novej knihe aj súborné dielo Janka Matúšku." (Viac: Prezentácia knihy Príbeh slovenskej hymny a jej autora)

"Pieseň Slovenska. Hymnus zo štúrovských čias premenený na hymnu Slovenskej republiky. Alebo iné pomenovania by sme mohli vysloviť, keby sme chceli rozprávať o piesni piesní nášho národa. Čo však o nej v skutočnosti vieme? Kedy vznikla? Prečo? A kde to bolo? A kto vlastne našiel slová, ktorými vyjadrujeme našu národnú hrdosť počas slávnostných chvíľ, štátnych sviatkov, ale aj pri medzinárodných úspechoch našich športovcov?

A tak, ako je šport najlepším prostriedkom diplomacie, aj naša hymna získala vo svete status, aký môže mať iba jediná pieseň. Jej slová ani po 170 rokoch nestrácajú svoj význam, ba práve naopak. Získavajú ďalšie obsahy, ktoré už po generácie prežívajú v krajine pod Tatrami.

Príbeh autorstva hymny Janka Matúšku úzko súvisí s jeho existenciou. Tak ako znenazdajky vstúpil do štúrovského diania a dotkol sa múz, rovnako nebadane, a predsa prudko sa vytratil zo slovenskej literatúry. No svoje poslanie naplnil vytvorením nadčasového diela, ku ktorému sa síce nikdy priamo nepriznal, ale prostredníctvom knihy, ktorú práve držíte v rukách, ústami spisovateľa a historika Petra Hubu, môžeme pochopiť súvislosti vzniku tohto textu i boja za slovenskú vec prostredníctvom neho. A príbeh sa neskončil jeho vyhlásením za druhú časť hymny Česko-Slovenska i hymnu Slovenska.

Vitajte v Žilinskom kraji, vitajte na Orave a presnejšie v Dolnom Kubíne, kde sa začala a napokon i skončila životná púť Janka Matúšku. Ale pieseň, ktorá ho spravila nesmrteľným, vznikla v Bratislave. Je to viac ako symbolické, že práve v meste, ktoré je pre Slovákov ďalším symbolom. Je hlavným mestom republiky, ktorej hymna nie je meteorologickým zamyslením o bleskoch nad Tatrami, ale alegorickou výpoveďou o nezlomnosti Slovákov, o ich spoločenstve a najmä
o vnútornej sile, zabezpečujúcej ich prežitie v medzinárodných víroch či virvaroch."
(Viac: Príbeh slovenskej hymny a jej autora)


Bibliotéka je jediným knižným veľtrhom na Slovensku, ktorý má dlhú tradíciu a neodmysliteľne patrí k jesennému koloritu hlavného mesta. Pre vydavateľstvá sa stal dôležitou formou prezentácie svojej produkcie smerom k širokej verejnosti. Bibliotéku dopĺňa výstava vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika zameraná na prezentáciu učebníc, vzdelávacích softvérov a školských pomôcok. Viac informácií aj na www.incheba.sk.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasov: 0] 1 2 3 4 5
[ Viac info... Pošli informačný e-mail Vytlačiť článok ]

PRIDAJTE SA
  Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS! Copyright © 1991 - 2020 Obec Oravcov v Bratislave Stránky pre RSS správy Stránky pre RSS správy  Admin WebMail


Výmenný Reklamný systém
  Created by: Webinfo Slovakia s.r.o. Počet návštev: CNW:Counter Powered by: CMS phpRS 2.8.1